alpinizm przemysłowy

Dla alpinisty przemysłowego umycie szyb w wysokościowcu to nie problem

1 year ago

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak pomalować komin, który ma 200 m? Albo jak umyć okna w mocno przeszklonym, wysokim budynku, w którym na dodatek okna się nie otwierają? Trudna sprawa, bo tak wysokich drabin nie produkują. Są jednak osoby, zajmujący się usługami, które dla większości zwykłych są wręcz nie do wyobrażenia. To alpiniści przemysłowi.

Alpinizm przemysłowy to bardzo specyficzna dziedzina usług, która wymaga dobrego zdrowia, odwagi i ogromnych umiejętności. Osoby z lękiem wysokości raczej nie powinny myśleć o takiej pracy. Początkowo pracami na wysokości zajmowali się alpiniści i grotołazi, którzy w ten sposób zarabiali na swoje wyprawy w góry wysokie i do zagranicznych jaskiń. Obecnie alpinistami przemysłowymi są wykwalifikowani pracownicy, którzy podejmują się najbardziej karkołomnych i wydawałoby się niemożliwych do wykonania prac.

Bardzo często wykonywaną usługą przez alpinistów przemysłowych jest czyszczenie i mycie elewacji i okien. Budowane coraz częściej bardzo wysokie budynki wymagają też mycia. Wtedy do akcji wkraczają właśnie alpiniści przemysłowi. Nie potrzebne im są drabiny i rusztowania. Swoją pracę wykonują za pomocą lin i specjalistycznego sprzętu do zjazdu i wchodzenia po linie. Często określane jest to jako prace na wysokości za pomocą dostępu linowego.

Jak wygląda np. mycie okien za pomocą dostępu linowego? Alpinista przemysłowy przywiązuje linę do jakiegoś wybranego punktu, który zapewnia bezpieczny zjazd na linie. Następnie rozpoczyna zjazd, wykorzystując specjalne przyrządy do zjeżdżania. W trakcie zjazdu myje okna. Wydaje się to proste, ale trzeba pamiętać, że to mycie odbywa się często na wysokości kilkudziesięciu metrów. W podobny sposób odbywa się mycie elewacji.

Ale alpinizm przemysłowy to nie tylko mycie okien i elewacji. To także wiele innych prac, które są wykonywane na wysokości, szczególnie w miejscach, gdzie ani z drabiny, ani z rusztowań dotrzeć nie można. Malowanie wysokich kominów czy wież, montowanie na nich specjalnych świateł przeszkodowych to codzienność alpinisty przemysłowego. Ostatnio często usługą jest też montaż różnego rodzaju nadajników telefonii komórkowej.

Alpiniści przemysłowi nie mają też wolnej zimy. To oni najczęściej dbają o bezpieczeństwo, strącając wiszące z dachów niebezpieczne sople czy nawisy śniegu. Do ich zadań należy też odśnieżanie dachów, aby te nie uległy zawaleniu.

Jak widać, alpinista przemysłowy jest nie tylko odważny i ma duże umiejętności. Musi też wykazać się sporą kreatywnością, aby rozwiązywać zadania dla wielu nierozwiązywalne.

 

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *